#1 14-06-2011 09:58:56

 Alex

Nowy użytkownik

Skąd: Chełm
Zarejestrowany: 20-04-2011
Posty: 9
Punktów :   

Wakacyjny tłok w pociągach PKP Intercity?

Nie obejdzie się bez tłoku w niektórych pociągach PKP Intercity w wakacje, bo przewoźnik ma za mało wagonów. Sytuacja ma się poprawić do grudnia. Tylko czy pasażerów spółce nie podbierze do tego czasu konkurencja?

Pasażerowie PKP Intercity w lecie będą musieli liczyć się z tłokiem w pociągach. Powód? Niewystarczająca liczba sprawnych wagonów. - Obecnie mamy 1486 wagonów z ważnymi świadectwami (wagony, które mogą kursować po sieci kolejowej), ale codziennie wykorzystujemy około 1200 wagonów. Różnica wynika z tego, że część wagonów jest w naprawach bieżących i reklamacyjnych, a część w przeglądach okresowych - tłumaczy "Gazecie" Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity. - Taki poziom w dzień powszedni pokrywa nasze zapotrzebowanie. Ale optymalną liczbą byłoby ok. 100 wagonów więcej. Latem uciążliwości dla pasażerów mogą się więc zdarzać punktowo - przyznaje.

- Od stycznia zleciliśmy wykonanie 800 napraw wagonów, w całym roku będzie ich 1000, w poprzednich latach średnio 600 wagonów przechodziło rocznie naprawy okresowe - mówi Malinowski. Przeglądy wagonów w tym roku będą kosztowały blisko 200 mln zł, w 2010 roku było to 140 mln zł. - Optymalną liczbę wagonów - około 1300 w ruchu - będziemy mieli na wejście nowego rozkładu jazdy w grudniu - dodaje.

PKP Intercity w wakacje planuje przenoszenie wagonów z mniej uczęszczanych tras, np. Warszawa - Łódź (na tej trasie ludzie głównie jeżdżą do pracy), do miejsc, gdzie jest większy ruch wakacyjny. - Czyli na południe Polski, do Krakowa czy Katowic, skąd ludzie chętnie jeżdżą nad morze - mówi Malinowski.

Alternatywą na wakacje dla pasażerów będą pociągi InterRegio uruchamiane przez samorządową spółkę Przewozy Regionalne. Kolejarzom rośnie też konkurencja na drogach i w powietrzu. Przewoźnik Eurolot zamierza od lipca uruchomić bezpośrednie połączenia lotnicze pomiędzy Kraków - Gdańsk oraz Wrocław - Gdańsk. Od 19 czerwca zacznie jeździć nowy przewoźnik autokarowy Polskibus.com należący do szkockiego biznesmena Briana Soutera. - Ceny będą się zaczynały od złotówki w przypadku tras poza szczytem ruchu (plus 1 zł opłaty za rezerwację) - mówił Souter "Gazecie" w zeszłym tygodniu. - System jest podobny do tego, co oferuje Ryanair w lotnictwie. Nasze autobusy są większe niż konkurencji, mają 70 miejsc. Mamy więc niższe koszty w przeliczeniu na jednego pasażera. Dlatego możemy oferować niskie ceny podróży poza szczytem - dodał.

Rosnąca konkurencja może utrudnić PKP Intercity wychodzenie na prostą. Po czterech miesiącach tego roku spółka miała 27 mln zł straty, ale już kwiecień zakończyła zyskiem na poziomie 2,6 mln zł. Dla porównania od stycznia do kwietnia 2010 roku PKP Intercity miało stratę na poziomie aż 120 mln zł, a w samym kwietniu 2010 roku straciła 20 mln zł!

- Poprawa wyników to skutek wzrostu naszych przychodów o blisko 9 proc. i jednoczesnego spadku kosztów o 8,5 proc. - mówi Malinowski. Niższe koszty wynikają z mniejszego zatrudnienia, optymalizacji zapleczy taborowych czy kas. Przewoźnik miał od stycznia do kwietnia o mniej więcej 5 proc. więcej pasażerów niż rok wcześniej, dla porównania Przewozy Regionalne zanotowały spadek o 4 proc.

Przychody PKP Intercity mogłyby być wyższe, gdyby nie remonty torów. - Ograniczona przepustowość linii zmusiła nas do zdjęcia czterech ekspresów z centralnej magistrali kolejowej. A jeden ekspres na CMK to przychody niższe o 1 mln zł miesięcznie - mówi Malinowski. Zupełnie niekonkurencyjne są teraz czasy przejazdów na trasie Warszawa - Gdynia, po której pociągi jeżdżą z powodu remontów około 7 godzin. - Za dwa lata będziemy zdecydowanie bardziej konkurencyjni w stosunku do LOT - mówi Malinowski. - Docelowo w 2014 roku dzięki pociągom Pendolino czas przejazdu skróci się do dwóch i pół godziny - obiecuje.

źródło: Gazeta Wyborcza

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
odpowietrzanie sprzęgła e36 www.dragongame.pun.pl Samsung rc510 recovery ciekawe cytaty z Biblii dla nastolatow Bunker explorers